BLOG'umuza HOŞGELDİNİZ ...

AB, AB-Türkiye ilişkileri, projelerimiz ve faaliyetlerimizle ilgili kısa güncellemeleri paylaşacağımız blogumuza hoş geldiniz.

 TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİ

 

Türkiye, insanlık tarihinin en büyük barış projesi olarak nitelendirilen Avrupa Ekonomik Topluluğuna 1959 yılında ortaklık için başvuruda bulunmuştur. Avrupa Ekonomik Topluluğu Bakanlar Konseyi, Türkiye’nin başvurusunu kabul ederek üyelik koşullarını gerçekleştirinceye kadar geçerli olacak bir ortaklık antlaşması imzalanmasını önermiştir.  

Ankara Anlaşması,  12 Eylül 1963 tarihinde imzalanmış ve 1 Aralık 1964 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin hukuki temelini oluşturması bakımından önemli bir antlaşmadır.

Ankara Anlaşması, Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğuna entegrasyonu için üç dönem belirlemiştir. Bu dönemler, 1964’ten itibaren başlayan hazırlık dönemi, geçiş dönemi ve nihai dönem olarak belirtilmiştir.

Tüm süreci detaylı olarak AB Bakanlığının sitesinden inceleyebilirsiniz.

türkiye ab ile ilgili görsel sonucu

  

tratado de lisboa ile ilgili görsel sonucu

 

LİZBON ANTLAŞMASI ve ÖNEMİ (2007)

Reform Antlaşması olarak ta bilinen Lizbon Antlaşması 18-19 Ekim 2007'de Lizbon'da (Portekiz) yapılan zirvede onaylanmıştır. Uzun süre AB üye ülkelerinin tabi olacağı bir anayasa üzerine çalışılmıştır ancak Hollandalı ve Fransız seçmenlerin ulusal referandumlarda bu fikre karşı çıkması nedeniyle başarılı olunamamıştır. Lizbon Antlaşması 2009 yılında yürürlüğe girmiştir ve AB’nin yapısında ve karar alma mekanizmalarında önemli değişiklikler ön görmüştür.

Dış politikada tek seslilik amaçlı olarak atanan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ise, Dışişleri Bakanlarını buluşturan Dış İlişkiler Konseyi toplantılarına başkanlık edecek ve AB Komisyonu başkan yardımcılığı görevini de üstlenecektir ve eşgüdüm sağlayacaktır.

Anlaşma aynı zamanda yeni bir oylama sistemi de getirmiştir. İkili çoğunluğun gerekli olduğu oylama sisteminde, karar alınabilmesi için ülke sayısı dikkate alındığında yüzde 55, ve ülke nüfusları dikkate alındığında yüzde 65 destek bulunmasını gerekmektedir.Anlaşma aynı zamanda, Avrupa Parlamentosu’nun seçilmiş üyelerinin AB yasalarını uygulamak zorunda olduğu politika alanlarını arttırmıştır.JEAN MONNET MÜKEMMELİYET MERKEZİ NEDİR?

Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi (Jean Monnet Centre of Excellence), Avrupa Birliği ile ilgili konularda yeterlilik ve bir bilgi merkezi noktasıdır. Avrupa çalışmalarındaki çeşitli disiplinler ve kaynaklar arasında bağlantılar oluşturma ve diğer ülkelerdeki akademik kurumlarla bağlantıları geliştirme fırsatı vermek için üst düzey uzmanları bir araya getirir.

Merkezler, Avrupa Birliği konularıyla ilgili olmayan fakültelerin öğrencilerinin yanı sıra politika yapıcılar, memurlar, organize sivil toplum ve kamuya da ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Daha fazla bilgi için AB Komisyonu web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://eacea.ec.europa.eu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü, Avrupa Komisyonu’nun "European Values at School-EUducate (Okulda Avrupa Değerleri" projesi ile Avrupa Birliği Komisyonu tarafından “Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi" olarak kabul edilmiş; bu değerlendirmeyi de çok yüksek bir derece elde ederek kazanmıştır. Türkiye'de daha önce sadece üç kuruma verilmiş olan "Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi" ünvanı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Avrupa Birliği çalışmaları alanında 1996’dan bu yana sürdürmüş olduğu başarılı faaliyetlerin sonucudur.

Okulda Avrupa Değerleri projemiz ve etkinliklerimizi bu linkte bulabilirsiniz => https://eu.bilgi.edu.tr/tr/programs/jean-monnet-okulda-avrupa-degerleri/MAASTRICHT ANTLAŞMASI 

7 Şubat 1992'de imzalanan Maastricht Antlaşması, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) Avrupa Birliği'ne dönüşmesi için atılan son adım olarak bilinmektedir. Antlaşma yürürlüğe Kasım 1993'te girmiş ve Avrupa Birliği resmi olarak kurulmuştur. Bundan dolayı da antlaşmanın diğer adı Avrupa Birliği Antlaşmasıdır.

2007 yılında imzalanan Lizbon Antlaşması ile yürürlükten kaldırılan "Avrupa Birliği'nin 3 Sütunu" adı verilen birlik politikaları da bu antlaşmayla birlikte oluşturulmuştur.  

Bu üç sütunda; 

Topluluk sütunu ekonomik, toplumsal ve çevresel konuları,

Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası sütunu dış ilişkileri ve askeri konuları,

Güvenlik Güçleri ve Adalet Alanında İş Birliği sütunu ise suça karşı birlikte çalışma gibi konuları kapsamaktadır.

  

AVRUPA BİRLİĞİ SLOGANI: “ÇEŞİTLİLİK İÇİNDE BÜTÜNLÜK”

Avrupa Birliği 2000 yılından beri birliğin tüm resmi dillerine de tercüme edilmiş olan "çeşitlilik içinde bütünlük" sloganını kullanmaktadır. Bu slogan, Avrupa bayrağı ve Avrupa marşının yanında Birliğin en yeni sembollerinden biridir ve birçok farklı kültürün, dilin ve geleneğin bir arada olmasının AB’nin refah ve barışı için önemini simgelemektedir. 

AVRUPA BAYRAĞI

Avrupa bayrağın tarihi 1955'e kadar uzanmaktadır. İnsan haklarını savunan ve Avrupa kültürünü destekleyen Avrupa Konseyi, mevcut tasarımı kendi kullanımı için seçmiştir. Takip eden yıllarda ise gelişmekte olan diğer Avrupa kurumlarının da aynı bayrağı benimsemeleri için teşvikte bulunmuştur. Böylece Avrupa Birliği, mavi renk ve 12 sarı yıldız olan bir bayrakla simgeleşmeye başlamıştır. Bayrak, Avrupa'nın kimliği ve bütünlüğünü işaret etmektedir. Bazı insanlar 12 yıldızın AB üye ülkelerinin sayısını temsil ettiğini varsaysa da aslında bütünlük ve uyumu temsil etmektedir.

AVRUPA MARŞI

Avrupa Konseyi tarafından 1972 yılında Kabul edilen Avrupa Marşı, Beethoven'ın 9. Senfonisi'nin son bölümünden uyarlanmıştır. 1986'dan beri Avrupa Birliği tarafından kullanılmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için:

https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/motto_en​

 https://www.coe.int/en/web/about-us/the-european-flag​

https://www.ab.gov.tr/262_en.html

 9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ

9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa'da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması gerektiğinin zaruri olduğunu belirterek daha sistematik ve organize bir Avrupa kurmak gayesiyle bir kanun teklifi açıklamıştır. "Schuman Bildirisi" olarak da bilinen bu tasarı, bugün Avrupa Birliği olarak kabul ettiğimiz kurumun yapı taşı olarak görülmektedir.

1985 yılında Milan'da yapılan Zirve sonrasında 9 Mayıs'ın, "Avrupa Günü" olarak kutlanılması kararı alınmıştır.AVRUPA BİRLİĞİ (AB) NEDİR?

Avrupa Birliği ya da kısaca AB, toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. 

Dijital AB Kitabımızı gördünüz mü? Daha fazla bilgi ve animasyon video için: http://dijitalavrupa.bilgi.edu.tr/