Prof. Dr. Ayhan Kaya 

Enstitü Müdürü

 

Ayhan Kaya, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesidir. Aynı Üniversitede Avrupa Birliği Enstitüsü Müdürü olan Kaya, 2003 yılı Sosyal Bilimler Derneği Araştırma ödülü ile 2005 yılı Türkiye Bilim Akademisi ödülüne layık görülmüştür. 2011 yılı itibariyle Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Jean Monnet Profesörü olarak ödüllendirilmiştir. Kaya, 2012 yılında Bilim Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Doktora ve yüksek lisans derecelerini İngiltere Warwick Üniversitesi'nden almıştır. "Popülizm Çağında Yerlilik, İslamofobizm ve İslamizm: Avrupa’da Sosyo-Ekonomik ve Politik Olanın Kültürleştirilmesi ve Dinselleştirilmesi" başlıklı ERC projesinin baş araştırmacısıdır. 

Ayhan Kaya, 2016-17 yılları arasında Jean Monnet üyesi olarak  Floransa'da bulunan European University Institute, The Robert Schuman Centre for Advanced Studies (RSCAS) ve Floransa'da bulunan New York University'de öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Kaya, 2013 yılında ise European University Viadrina'da Aziz Nesin Kürsü başkanı ve 2011'de İsveç'te bulunan Malmö University'de Willy Brandt Kürsü başkanı olarak görev yapmıştır.

 

 

Dr. Özge Onursal-Beşgül

Enstitü Müdür Yardımcısı

 

Özge Onursal-Beşgül,1999’da Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı (2001) ve London School of Economics Avrupa Siyaseti ve Yönetişimi Yüksek Lisans Programı’nı (2005) bitirmiştir. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Programı’nı tamamlayarak doktora derecesini almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Onursal-Beşgül’ün, uluslararası örgütler, Avrupa Birliği, Avrupalılaşma ve AB eğitim politikası üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Onursal-Beşgül 2022’den beri Avrupa Birliği Erasmus+ Programı çerçevesinde ödüllendirildiği Jean Monnet kürsü başkanlığı ile “BILGINormsEU: JM Chair on Norms and Turkey-EU Relations” başlıklı proje kapsamında çalışmalarını yürütmektedir.

 

 

Didem Balatlıoğulları, MA

Enstitü Projeler Sorumlusu

Didem Balatlıoğulları İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü'nde Projeler Sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Aynı okulda İletişim Fakültesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra Kültür Yönetimi bölümünde master derecesini almıştır. Araştırma alanları arasında kültür politikaları, kültür diplomasisi ve azınlık çalışmaları vardır.

 

 

Dr. Deniz Güneş Yardımcı

DAAD Uzman Araştırmacı & Okutman

 

Deniz Güneş Yardımcı, Avrupa Birliği Enstitüsünde DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Sosyolog, medya ve sinema bilimcisi Yardımcı’nın araştırma alanlarının arasında Türk-Alman ilişkileri, Türk-Alman göç tarihi, kültürel kimlik ve sinemada göç ve diaspora çalışmaları yer alıyor. Yardımcı, Royal Holloway, University of London’da Medya ve Sinema alanında doktora yapmıştır. Ayrıca, Almanya’nın Johannes Gutenberg-Universitesi’nde Sosyoloji ve İletişim/Sinema alanlarında iki Lisans ve iki Yüksek Lisans dereceleri ile mezun olmuştur. Yardımcı ‘Türk-Alman Sineması’nda Kültür ve Kimlik Olgusu’ ile ilgili kitap çalışmalarını sürdürmektedir.