Prof. Dr. Ayhan Kaya 

Müdür

Prof. Dr. Ayhan Kaya, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesidir. Aynı Üniversitede Avrupa Birliği Enstitüsü Müdürü olan Kaya, 2003 yılı Sosyal Bilimler Derneği Araştırma ödülü ile 2005 yılı Türkiye Bilim Akademisi ödülüne layık görülmüştür. 2011 yılı itibariyle Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Jean Monnet Profesörü olarak ödüllendirilmiştir. Kaya, 2012 yılında Bilim Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Doktora ve yüksek lisans derecelerini İngiltere Warwick Üniversitesi'nden almıştır. "Popülizm Çağında Yerlilik, İslamofobizm ve İslamizm: Avrupa’da Sosyo-Ekonomik ve Politik Olanın Kültürleştirilmesi ve Dinselleştirilmesi" başlıklı ERC projesinin baş araştırmacısıdır. 

Ayhan Kaya, 2016-17 yılları arasında Jean Monnet üyesi olarak  Floransa'da bulunan European University Institute, The Robert Schuman Centre for Advanced Studies (RSCAS) ve Floransa'da bulunan New York University'de öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Kaya, 2013 yılında ise European University Viadrina'da Aziz Nesin Kürsü başkanı ve 2011'de İsveç'te bulunan Malmö University'de Willy Brandt Kürsü başkanı olarak görev yapmıştır.

 

 

Aslı Aydın-Sancar, MA

Proje Koordinatörü

Aslı Aydın-Sancar İstanbul Bilgi Universitesi Medya ve İletişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olmuş, aynı Üniversitede Yüksel Lisans derecesini Avrupa Çalışmaları bölümünden almıştır. Şu anda AB Enstitüsü’nden Proje Yöneticisi ve Enstitü Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Akademik ve İdari etkinlik planlama, AB fonlu projelerin yönetiminden sorumludur. İlgi alanı AB-Türkiye İlişkiler, göç ve iletişim sistemleridir. 

 

Dr. Ayşe Tecmen

ERC Projesi, Uzman Araştırmacı

Ayşe Tecmen, "Popülizm Çağında Yerlilik, İslamofobizm ve İslamizm: Avrupa’da Sosyo-Ekonomik ve Politik Olanın Kültürleştirilmesi ve Dinselleştirilmesi" başlıklı ERC projesinde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde Ufuk 2020 Eleştirel Miras Projesi (CoHERE) kapsamında uzman araştırmacı olarak çalışmaktadır. ABD'de Emory Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi ile mezun olmuş ve yüksek lisans derecesini İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Avrupa Çalışmaları bölümünden Yüksek Onur Derecesi ile almıştır. Bristol Üniversitesi'nde (İngiltere) Siyaset Bilimi alanında doktora yapmıştır. İlgi alanları arasında kamu diplomasisi, ulus markalaşması, ticari milliyetçilik, kültür, turizm ve Avrupa kimliği bulunmaktadır.

 

 

Didem Balatlıoğulları, MA

İdari Asistan

Didem Balatlıoğulları İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü İdari Asistanı olarak görev yapmaktadır. Aynı okulda İletişim Fakültesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra Kültür Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.  Araştırma alanları arasında kültür politikaları, kültür diplomasisi ve azınlık çalışmaları vardır.